Вітаю Вас Гість | RSS

Микола Вікторович Мазур
Персональний сайт

Вівторок, 21.05.2024, 16:57
Головна » Статті » Судові рішення

Рішення від 30.09.2016 р. щодо встановлення фактів родинних відносин і належності документа

Ця справа цікава тим, що в ній розглядалася досить типова проблема підтвердження певних фактів, яка обумовлена тим, що в радянські часи більшість документів складалися російською мовою, а при подальшому їх перекладі українською мовою прізвища, імена та по батькові осіб записувалися по-різному. Зокрема, в цій справі в різних документах прізвище заявниці та членів її сім'ї записувалося українською мовою як "Сіров(а)" або "Сиров(а)", ім'я заявниці - "Раїса" або "Раіса", по батькові заявниці - "Григоріївна", "Григорівна" або "Григоровна", по батькові чоловіка заявниці - "Євгенович" або "Євгенійович". При цьому в різних документах можна було зустріти різні комбінації прізвищ, імен і по батькові заявниці та членів її сім'ї. 

Отже, якими доказами можна довести, що в усіх цих документах мова йшла саме про заявницю, а не 5 різних осіб? 

Суду було достатньо допитати заявницю як свідка та дослідити всі ці документи, щоб прийти до переконання "поза розумним сумнівом", що всі ці документи дійсно належать заявниці, а розбіжності в написанні прізвища, імені та по батькові заявниці в указаних вище документах пояснюється неправильною транслітерацією та перекладом її імені з російської мови на українську.

Попри зовнішню простоту справи (що загальном є правдою), до ухвалення цього рішення заявниця мала серйозні складнощі в доведенні цих фактів кожного разу, коли зверталася до різних органів влади з тими чи іншими питаннями.

P.S. Прізвища, ім'я, по батькові, інші анкетні дані заявниці та членів її сім'ї змінені на вигадані, але таким чином, щоб суть проблеми була зрозумілою.

 

 

Справа № 423/2987/16-ц


Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М       У К Р А Ї Н И

30 вересня 2016 року                                                                                  м. Попасна

Попаснянський районний суд Луганської області в складі головуючого судді Мазура М.В., при секретарі судового засідання Соловйовій О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою Сірової Раїси Григоріївни, заінтересовані особи – Золотівська міська рада Попаснянського району Луганської області та Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області, про встановлення родинних відносин і належності документів,

В С Т А Н О В И В :

Заявниця звернулася до суду з вищеназваною заявою, у якій просила встановити факт родинних відносин між нею та Сировою Яною Сергіївною, 04.01.1978 р.н., та Сировою Діаною Сергіївною, 23.08.1979 р.н., які є її доньками, а також факт належності їй атестата №6714, виданого 05.07.1977 року технічним училищем №101 м.Сєвєродонецька Луганської області на ім’я Одарченко Раїси Григорівни. Зазначені вимоги мотивовані тим, що в різних документах її ім’я записано по-різному. Зокрема, за паспортом вона «Сірова Раїса Григоріївна», в атестаті її ім’я записане як «Одарченко Раїса Григорівна», в актовому записі про шлюб в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян – Сірова (Одарченко) Раїса Григорівна, у свідоцтві про народження Сирової Яни Сергіївни в графі мати – Сирова Раіса Григоріївна, у свідоцтві про народження Сирової Діани Сергіївни в графі мати – Сирова Раїса Григоровна.

Заявниця в судовому засіданні заявлені вимоги підтримала та, будучи допитаною в якості свідка, пояснила, що актові записи про народження, одруження, про народження її дітей були складені в радянський період російською мовою, а в подальшому при видачі атестата, паспорту, внесенні відомостей в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян перекладалися на українську мову, при цьому в одних випадках її прізвище (а також прізвище її дітей і колишнього чоловіка) записували як «Сирова», в інших – як «Сірова», ім’я – «Раїса» або «Раіса», по батькові «Григоріївна», «Григорівна», «Григоровна», у зв’язку з чим виникла потреба факт належності їх атестата, а також факт родинних відносин між нею та її дітьми.

Дослідивши письмові докази, суд вважає заяву такою, що підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючого документу.

Відповідно до ст.ст.1, 3, 8 Основного Закону Україна є правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права, при цьому права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, а утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Відповідно до ст.1 ЦПК України завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу; доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Разом із тим, при розгляді цієї справи суд оцінює докази згідно з критерієм доведеності «поза розумним сумнівом», який застосовується Європейським судом з прав людини. Для прикладу, у справах «Бочаров проти України» (рішення від 17 березня 2011 року, заява № 21037/05, §45) та «Федорченко та Лозенко проти України» (рішення від 20 вересня 2012 року, заява № 387/03, §53) ЄСПЛ зазначив, що «таке доведення може випливати зі співіснування достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою висновків або подібних неспростованих презумпцій щодо фактів».

Згідно з паспортом (а.с.5, 18) заявницею є Сірова Раїса Григоріївна (рос. – «Лиман Раиса Григорьевна»), яка народилася 21 січня 1957 року в м.Золоте Луганської області.

Згідно свідоцтва про народження (а.с.7), виданого повторно 09.11.2006 р., Одарченко Раїса Григоріївна народилася 21 січня 1957 року в м.Золоте Луганської області.

В атестаті №6113 від 25.07.1976 р. (а.с.8) зазначено, що він виданий Одарченко Раїсі Григорівні в тому, що вона вступила в 1974 році до технічного училища №101 м.Сєвєродонецька Ворошиловградської області і в 1976 році закінчила повний курс училища.

Відповідно до записів у трудовій книжці (а.с.19-20), заповненій 04.08.1976 р. російською мовою ім’я власник російською мовою записане як «Одарченко Раиса Григорьевна» 21.01.1957 року народження, на підставі свідоцтва про шлюб від 07.07.1977 р. прізвище змінене на «Сирова» (рос.). При цьому в трудовій книжці міститься запис про навчання в технічному училищі №101 з 01.09.1974 р. до 30.07.1976 р.

Згідно з витягом з Державного реєстру актів цивільного стану про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища (а.с.9) 07.07.1977 р. виконавчим комітетом Золотовської міської ради м.Первомайська Луганської області було складено актовий запис про реєстрацію шлюбу між Сіровим Сергієм Євгеновичем та Одарченко Раїсою Григорівною, яка після одруження взяла прізвище «Сірова». Шлюб розірвано 21 грудня 1983, актовий запис 401.

Відповідно до свідоцтва про народження (а.с.10), виданого повторно 23.05.2016 р., Сирова Яна Сергіївна народилася 04 січня 1978 р. в м.Золоте Луганської області, про що виконавчим комітетом Золотовської міської ради м.Первомайська Луганської області було складено актовий запис №17 від 15.01.1978 р., при цьому батьком дитини записаний Сиров Сергій Євгенійович, а матір’ю Сирова Раіса Григоріївна.

Відповідно до свідоцтва про народження (а.с.11), виданого повторно 23.05.2016 р., Сирова Діана Сергіївна народилася 23 серпня 1979 р. в м.Золоте Луганської області, про що виконавчим комітетом Золотовської міської ради м.Первомайська Луганської області було складено актовий запис №187 від 03.09.1979 р., при цьому батьком дитини записаний Сиров Сергій Євгенович, а матір’ю Сирова Раїса Григоровна.

Згідно свідоцтва про розірвання шлюбу (а.с.21), виданого 21.12.1983 р. і заповненого російською мовою шлюб між «Сировым Александр Евгеньевич» (рос.) і «Сировой Раиса Григорьевна» (рос.) розірвано 26.11.1984 р., про що складено актовий запис №423.

Аналізуючи указані документи в їх сукупності та в контексті показань заявниці, наданих в якості свідка, суд приходить до висновку про доведеність «поза розумним сумнівом» факту належності заявниці атестату, а також факту родинних відносин між заявницею та її дітьми. При цьому суд вважає, що розбіжності в написанні прізвища, імені та по батькові заявниці в указаних вище документах пояснюється неправильною транслітерацією та перекладом її імені з російської мови на українську.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 205, 212-215, 234, 235, 256-259 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Заяву Сірової Раїси Григоріївни про встановлення родинних відносин і належності документів – задовольнити повністю.

 

Встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що Сірова Раїса Григоріївна, яка народилася 21 січня 1957 року в м.Золоте Луганської області, є матір’ю Сирової Яни Сергіївни, яка народилася 04 січня 1978 року в м.Золоте Попаснянського району Луганської області та про народження якої виконавчим комітетом Золотовської міської ради м.Первомайська Луганської області було складено актовий запис №17 від 15.01.1978 р.

 

Встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що Сірова Раїса Григоріївна, яка народилася 21 січня 1957 року в м.Золоте Луганської області, є матір’ю Сирової Діани Сергіївни, яка народилася 23 серпня 1979 року в м.Золоте Попаснянського району Луганської області та про народження якої виконавчим комітетом Золотовської міської ради м.Первомайська Луганської області було складено актовий запис №187 від 03.09.1979 р.

 

Встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що атестат №6113, виданий 25.07.1977 року технічним училищем №101 м.Сєвєродонецька Ворошиловградської (Луганської) області на ім’я Одарченко Раїси Григорівни, належить Сіровій Раїсі Григоріївні, яка народилася 21 січня 1957 року в м.Золоте Луганської області.

 

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Луганської області шляхом подання апеляційної скарги через Попаснянський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення, а для осіб, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні – протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

 

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано, або у разі подання апеляційної скарги – після розгляду справи апеляційним судом, якщо рішення не скасоване.

Відповідно до ч. 3 ст. 209 ЦПК України повний текст рішення складено 30.09.2016 р.

 

Суддя                                                                                         М.В.Мазур

Категорія: Судові рішення | Додав: mazur (30.09.2016)
Переглядів: 1020 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0